Podczas napadu nieobecności dziecko jest chwilowo nieświadome tego, co dzieje się wokół niego. Na kilka krótkich sekund dziecko przestaje robić to, co robi. Wpatruje się prosto przed siebie i nie reaguje na mówiące osoby.
Podczas napadu powieki dziecka mogą bardzo szybko mrugać lub migotać. Albo ręka lub noga może drgać, szarpać się lub poruszać bez wyraźnego powodu.
Po zakończeniu napadu dziecko nie pamięta tego epizodu. Zazwyczaj wznawia poprzednie czynności, jak gdyby nic się nie stało. Zazwyczaj nie ma dezorientacji ani okresu rekonwalescencji po napadzie nieobecności.
Dziecko z epilepsją nieobecności może mieć wiele krótkich napadów w ciągu dnia szkolnego. W rezultacie, zaburzenie to może poważnie zakłócić zdolność do skupienia uwagi i uczestniczenia w zajęciach. Z tego powodu nauczyciel może być pierwszym dorosłym, który zauważy, że coś jest nie tak. Jeśli nauczyciel nie jest zaznajomiony z napadami nieobecności, może skarżyć się, że dziecko nie zwraca uwagi lub wydaje się śnić.
Poza klasą objawy mogą wpływać na zdolność koncentracji dziecka podczas uprawiania sportu lub odrabiania lekcji. Napady mogą również przerywać rozmowy z przyjaciółmi lub członkami rodziny.
Więcej podobnych wpisów
Biegunka tłuszczowa: przyczyny, objawy i leczenie zaburzenia trawienia
Czy należy płukać buzię specjalistycznym płynem?